Midjourney a umelá inteligencia pre zamestnancov aj podnikateľov

Follow on LinkedIn

Šaňo Kalamita a budúcnosť stavebníctva: Ako umelá inteligencia mení pravidlá hry

Spoznaj Šaňa! Moje tieňové alter-ego.
Tento príbeh je o budúcnosti! O tom, ako sa stavebníctvo, také ako ho poznáme, celkom prevráti hore nohami. Vďaka jednej „malej“ veci – umelej inteligencii.
A nie, nebude to Šaňo, kto stavbu svojimi experimetmi vyhodí do vzduchu.

Za mojich čias… Keď som ja začínal… Tak to je dnes úplne jedno. 30 rokov zo svojich skoro 45 žijem stavebníctvom. Začal som na strednej škole a AI mi prevrátila prácu hore nohami. A teším sa z toho.

Stavebníctvo je fascinujúca oblasť, ktorá má svetový jazyk. Robím interiéry s Martina Uhrinova . Som architekt, stavebný inžinier, statik. Hlavne pomáham firmám a ľuďom s ich nehnuteľnosťami a budovami. Netvorím nové budovy, pracujem s tými jestvujúcimi. Vždy hľadám ako a kde sa zlepšiť. Práca s ľuďmi, vzdelávanie, rozvoj, zmena myslenia, nové skúsenosti a prístupy.

Toto je Šaňo. Šaňo je zvedavý a rád stláča pupčeky. Šaňo spúšta nakladný výťah, ani o tom nevie.
Mojou výzvou je integrácia

A využitie umelej inteligencie v stavebníctve, dizajne a architektúre. Na toto sa primárne fokusujem, v tomto sa chcem zlepšovať. Vnímam to ako cestu k poznaniu nových ľudí, ďalších uhlov pohľadu a nových skúseností. Umelá inteligencia je skvelá príležitosť a úplne nová skúsenosť.

Šaňo vie šoférovať aj telefonovať. Mama mu varí segedín. Šaňo prešiel Pištovi teodolit aj píšťalu.

Často používam a aplikujem techniky spôsobom, ktorý nie je úplne bežný. Nemyslím, že zámerne, naopak som rodený experimentátor. Hral som v TV seriáloch, programoval Nemetschka, AutoCad aj Microstation, bol som pri stavbe Palmy v Dubaji aj najväčšieho komplexu univerzít na svete v Kuvajte.

Šaňo je bohém. Miluje mamin segedín a české pivo. Šaňo nafúkal.

Pamätám si na moment, keď prišiel prvý krát Toshihiko Aoki na stavbu tunela Sitina v Bratislave. Vo chvíli, keď vstúpil na stavenisko, zastavil všetky práce. Viac ako polovica ľudí na stavbe nemala helmy. Ostal ako obarený a zúril. Bol to skutočný samuraj! Po jeho odchode zo Slovenska, chlapi na helmách aj spávali. Totálne ich svojim prístupom zmenil.

Šano každému rád pomáha. Niekedy ho to zasiahne. Šaňo je vyučený murár.
Umelá inteligencia je už dnes veľký game changer.

Iba tuším, kam to bude smerovať. Hľadám inovatívne firmy v stavebnom priemysle, ktoré majú dizajnérske myslenie, vyhľadávajú nové spôsoby a inovácia im nie je cudzia.

Šaňo oddychuje. Pišta ho hľadá z Tatrovky. Šaňo mal štastie.

Bezpečnosť ľudí a ochrana zdravia pri práci? V našom priemysle je to dôležitá úloha. Nejedná sa pritom iba o fyzickú prácu. Pracujeme často pod stresom z termínov a tlakom investorov. Máme na starosti ďalších ľudí, ktorých vedieme ku kvalitným výkonom. Množstvo vecí sa dá s pomocou nástrojov umelej inteligencie zefektívniť, vytvoriť novú chuť a inšpiráciu do práce.

Šaňo veľmi dobre vidí, čo robí. Zatiaľ.

Dá sa napríklad umelá inteligencia využiť na zlepšenie bezpečnosti na stavbách? Absolvovali ste niekedy BOZP školenie? Ja spústu, aj v rôznych krajinách, no skoro vždy to bola totálna nuda! A pri tom je naše zdravie – fyzické aj mentálne to, čo prácou najviac riskujeme. Možno len stačí podať veci iným spôsobom. Na to fakt nepotrebujeme zložité nástroje ani systémy.

Toto je Šaňo. Rád sa hrá s ohňom. Šaňo je hráč. Je suis Šaňo.
Cítite aj vy?

Hľadáte v mojom príspevku zmysel? Je to iné, no aj tak sa to šmýka ako úhor? Vzbudil som vo vás pozornosť? Ako architekt sa rád „nabúravam“ do štandardných postupov, hľadám, skúmam a experimentujem.

Netuším kam ma toto dovedie. Nemám úplne jasný cieľ (sory milí mentori), no akosi cítim, že takto je to správne, že je to dobrá cesta. A tak idem.

Ps. Tušíte správne. Šaňo žije! Vytvoril som ho cez Midjourney, aby som ukázal, ako by sa veci robiť nemali, ale aj ako sa veci robiť môžu. No nie je to iba o obrázkoch. Vytváram aj zložitejšie aplikácie a analýzy. Práve sa do nich púšťam.

Aj vy cítite, že sa niečo dobré pečie a vetríte v stavebníctve zmenu? Rád sa s vami spojím.

Mám víziu využívať AI na posúvanie stavebníctva vpred novými spôsobmi. Chcem experimentovať s cutting-edge riešeniami a lámať zaužívané postupy. Rešpektujem dlhoročné odborné základy a skúsenosti odvetvia.

Vyzývam progresívne firmy, inovátorov a vizionárov – spojme sa a spoločnými silami formujme budúcnosť stavebníctva! Budem vďačný za každý kontakt, nápad či príležitosť na spoluprácu. Spolu môžeme vytvoriť prevratné AI riešenia, ktoré posunú naše odvetvie na novú úroveň.

Robím kurzy pre interiérových architektov a dizajnérov a prednášky priamo vo firmách na túto tému. Chcete motivovať a vzdelávať svojich zamestnancov? Spojte sa somnou.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *