O mne

Moje Skúsenosti a Špecializácia

Ahoj! Vitaj na mojej webovej stránke! Som Milan Illes, multi-talentovaný profesionál s vášňou pre tvorbu a inovatívne myslenie. Za viac ako 22 rokov skúseností v stavebníctve, architektúre a dizajne som sa zdokonalil v riadení projektov a presadzovaní dizajnérskeho myslenia do celého spektra technických, obchodných aj kreatívnych či marketingových súčastí úspešného biznisu.

Vzdelávam zamestnancov v práci s umelou inteligenciou v špecializácii na stavebníctvo.

Vypočuj si podcast môjho webu (je v angličtine) v podaní umelej inteligencie od Google a jeho experimentálneho NotebookLM modelu.
Pozri si podcast o umelej inteligencii so mnou

Ako senior konzultant v oblasti riadenia projektov sa vyžívam vo výzvach a mám talent na detekciu problémov. Moje analytické, organizačné a všeobecné schopnosti sa ukázali ako kľúčové pri dodržiavaní termínov a rozpočtov. Ale, čo? Ku všetkému vediem k dizajnu aj deti, počas dizajnérskych táborov, čo robím každé leto.

Moje Kariérne Úspechy a Projekty

Počas svojej kariéry som mal možnosť spolupracovať s výbornými organizáciami a ovplyvňovať úspechy ich činnosti. Pracoval som s profesionálmi z architektonickej, inžinierskej, dizajnérskej, umeleckej a technologickej oblasti.

Ako projektový manažér udržiavam výkonné tímy, revidujem plány či riadim ekonomiku a časové harmonogramy projektov. Spolupráca je pre mňa nevyhnutná a s členmi projektov budujem pevné vzťahy. Môžem tak riešiť mnohé vzniknuté problémy.

S nadšením propagujem aj oblasť dizajnérskeho myslenia. Som presvedčený, že tento prístup je dlhodobo udržateľný a prospešný pre okolie a spoločnosť. Aj keď si to vyžaduje zmenu v nazeraní na výzvy, absolútne vytesnenie stereotypov a prijatie vyšších rizík.

Ako spolu-zakladateľ Slovenskej asociácie interiérových dizajnérov SAID sa aktívne zasadzujem o uznanie a právne postavenie výkonu povolania interiérových dizajnérov a interiérových architektov na Slovensku. Dohliadam na riadenie národného ocenenia INSAID AWARDS. Myslím si, že ľudia ešte nedokážu naplno oceniť doterajšie poznatky v tejto oblasti. Samotní architekti niekedy podceňujú esenciu prístupu dizajnu pre ľudí. Pracujem s našimi univerzitami a snažím sa o napredovanie vzdelávania a zlepšovanie prostredia.

Moje Vzdelanie a Profesionálne Skúsenosti

Pokiaľ ide o vzdelanie, mám inžiniersky titul v odbore architektúra a pozemné inžinierstvo, ako aj bakalársky titul zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave so zameraním na statiku a dynamiku pozemných stavieb. Svoje vedomosti som si rozšíril aj prostredníctvom diplomu v oblasti podnikania a manažmentu v Sydney, čím som si prehĺbil svoje znalosti o dynamike projektov. Postgraduálne som získal diplom v problematike razenia tunelov v skalných a polo-skalných horninách. Pred univerzitou som chodil na stavebnú priemyslovku v Hurbanove. Štúdiom stavebníctva a architektúry som tak strávil bezmála 10 rokov. S ďalšími dvadsiatimi rokmi praktických skúseností sa radím do kategórie najlepšej voľby pre mojich klientov, ktorým radím ako sa dá urobiť dobrý projekt ešte lepšie, bez ohľadu na jeho rozsah.

Moje Osobné a Rodinné Zázemie

Žijem a pracujem s Martinou Uhrinovou. Poznáme sa zo školy, boli sme spolužiaci, potom partneri. Máme spolu dve krásne deti. Martina je pre mňa bezodná čaša inšpirácie s vynikajúcou intuíciou a nesmiernym talentom na prácu s dizajnom a s ľuďmi. Fungujeme v rodinnej firme KENDU, spoločne sme SAID priviedli medzi členov Európskej Komory Interiérových Architektov ECIA, kde spolupracujeme a sme lídrami projektu celoeurópskeho významu. Organizujeme významné podujatie INTEBOLD Festival a chceme sa viac zaoberať vzdelávaním firiem a ľudí a hovoriť význame dizajnérskeho myslenia v spoločnosti.

Moje Technologické Záujmy a Medzinárodné Skúsenosti

Okrem svojej profesionálnej činnosti som technologický nadšenec s veľkým záujmom o inovácie. Využívam zázemie z oblasti matematiky, mechaniky, dizajnu spolu so znalosťami s tvorbou softvérových riešení. Moja vášeň pre technológie a kreatívne myslenie mi umožňujú pristupovať k projektom parametrickým manévrovaním, čo mi pomáha získať nové pohľady a chuť prinášať inovatívne riešenia od zámerov až po ich realizáciu. Integrujem umelú inteligenciu do nových pracovných postupov.

Žil som vo viacerých metropolách, kde som mal možnosť zdokonaľovať sa a pracovať. Začínal som v Londýne v Británii ako mladý kreslič a víkendový záhradník, nasledovala Sydney v Austrálii, kde som po univerzite študoval. V Dubai v Emirátoch som sa zúčastnil výstavby križovatky RAS-al-Khor a napojenia Burj Khalifa. Projekčný tím pre interiér Kuvaitskej univerzity Oleja a Inžinierstva som riadil v Kuvaite. V Bratislave som prispel k výstavbe mestského tunela Sitina a revitalizácii Polus Towers. Stretol som mnoho skvelých ľudí z rôznych častí sveta a získal veľa priateľstiev.

Záver

Tak to je malý náhľad na to, kto som po profesionálnej stránke. Neváhaj a preskúmaj moju webovú stránku. Snažím sa, aby bola inšpiráciou a motiváciou ako napĺňať dlhodobé a zmysluplné ciele. Môžeš ma zastihnúť na adrese hello@milanilles.sk alebo ma nájdeš na sieti LinkedIn na adrese Milan Illes LinkedIn, kde rád odpoviem na akúkoľvek tvoju otázku.

Follow on LinkedIn

Videá ktoré ma inšpirujú

V tejto podmanivej prednáške TED Talk z roku 2007 sa vizionársky dizajnér Philippe Starck na pódiu bez efektných prezentácií ponorí do 18-minútovej cesty, aby preskúmal otázku: „Prečo dizajn?“ Starck s výrečnosťou a nadhľadom preniká hlboko do podstaty dizajnu a rezonuje s každým človekom bez ohľadu na jeho tvorivé schopnosti. Je to príležitosť preniknúť do mysle skutočného génia vo svete dizajnu. Pozri si ju teraz a odhaľ tajomstvá transformačného potenciálu dizajnu.

toto je jedno z najlepšich vystúpení, skutočne nadčasové a pretrvavájúce pohľady, ktoré prináša dizajnérske myslenie
Po portetí tohto videa sa aj architekti musia zamyslieť, aké hodnoty sú pre ich poslanie dôležité

Prevratné myšlienky Shigeru Bana, pozoruhodného ekoarchitekta a trojrozmerného básnika, v tejto prednáške TED sú úžasne jednoduché a silné. Banova filozofia architektúry prekračuje tradičné hranice a nanovo definuje estetiku, priestor a materiály. Pozri si návrh jeho modulárneho prístrešku, v ktorom geniálne využil recyklovaný papier a kartónové prepravné rúry, aby poskytol bezpečné útočisko evakuovaným osobám po veľkom zemetrasení vo východnom Japonsku. O to dôležitjšie sú jeho odkazy na to, ako by mala architektúra vyzerať v uvedomelej spoločnosti.

V tejto prezentácii na seminári PTSOS z 2012, Dan Burns vysvetľuje svoju pútavú demonštráciu deformácie časopriestoru. Demo, inšpirované Shannon Range z programu Gravity Probe B, odhaľuje koncept simulácie časopriestoru. Dávam to sem preto že ako hurbanovčan som vďaka našej hvezdárni od malička žil neďaleko observatória a všetko na nočnej oblohe a za ňou ma proste zaujíma.

Ďalší dôvod, prečom som to video sem dal, je že náročnú úlohu – vysvetliť ľuďom deformáciu časopriestoru – je možné riešiť s pomocou kusu látky a pár guličiek
Skvelé počúvanie, uvažovanie a expertíza. vždy na konci tlieskam

Slavoj Žižek je renomovaný súčasný filozof a profesor z Univerzity v Ľubľane (Slovinsko), v diskusii na tému „Architektúra a potešenie: skúmanie estetiky bežných ikon krásy“. Video je súčasťou kolekcie Nadácie pre architektúru a spoločnosť (Arquitectura y Sociedad). Je pre mňa fascinúce počúvať Žižekove prenikavé perspektívy. Tém, ktoré skúma je celá škála, od kapitallizmu, gender otázkach alebo grécku skoro-krachovú krízu.