Midjourney a umelá inteligencia pre zamestnancov aj podnikateľov

Follow on LinkedIn

Psychológia farieb v interiérovom dizajne: Viac než len víkendová téma

Inšpiroval ma článok od Michelle Lewis, kde radí ženám aj mužom ako im farby môžu pomôcť cítiť sa lepšie. Teória farieb je rovnako prítomná aj v architektúre. A v interiéroch ju určite neignorujem.

Keď chodím k mojej alergologičke, vždy sa ma opýta ako sa mám a ako zvládam jarný peľ. Vravím jej “Nezlepšuje sa to. Po novom mám alergiu na ⬛antracit”. “Nebojte sa, dám vám 🫒 zelené pilulky”, odľahlo mi.

Videl som dokument o väzniciach vo Švédsku.

Zanechal vo mne veľa otázok. Prostredie pre ubytovaných väzňov vytvárajú zásadne inak ako my. V súvislosti s farbami, ma zaujalo ako v prístupe pri prevýchove ‘gangstrov’ pracujú s agresivitou. Vyskúšali vymaľovať izby tých, ktorí ťažšie zvládajú svoje emócie 🩰 ružovou farbou. Bachari v dokumente potvrdili, že väzni sa oveľa rýchlejšie upokoja a svoje 🧼ružové izby sa väzňom dokonca páčia.

Nemecká neziskovka RAL (Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen), bude mať už sto rokov. Okrem iného definuje zjednotený🏳️‍🌈 systém farieb, ktorý v Európe používame. RAL Color of Health & Care kombinuje teóriu farieb, umelecké aspekty a vedecký prístup, ktorý pomáha vytvoriť humánny a estetický farebný dizajn napríklad v nemocniciach, rehabilitačných centrách, domovoch pre seniorov.

Mám možnosť hovoriť so špecialistami

Ale aj s interiérovými architektmi, dizajnérmi. Piaty rok do poroty ocenenia, ktorú organizujeme so Slovenská asociácia interiérových dizajnérov a architektov pozývame ľudí z celej Európy, aby sa prišli pozrieť na naše interiéry. Veľmi sa im tu páči. Jednou z najväčších výhrad, ktorú však počúvam (okrem osvetlenia či akustiky) je, že na Slovensku robíme síce dobrý dizajn, ale aj veľmi ‘smutný’ vnútorný priestor, kde prevažuje 🌫️ neutrálna farba.

Premýšľam, prečo to tak je? Prečo sa v našich interiéroch tak vyhýbame farbám? Minimaliznus, čisté línie, pohľadový betón, bielený dub? Mantra wear black, vážna tvár a hrubý rám okuliarov je nám zdá sa stále blízka. Prevažuje nad ľudským rozmerom, v ktorom sú farby najprirodzenješia vec, ktorá nás emočne ovplyvňuje.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *